Мангали, барбекю та гриль
Мангали, барбекю та гриль — відмінності та види
Жарівня для приготування м'яса — один із найдавніших винаходів людства, завдяки якому можна приготувати своїми руками смачні страви на відкритому вогні. Згодом кулінарні пристрої зазнали чимало змін, завдяки чому з'явився сучасний мангал, барбекю та гриль. Існує безліч різних варіантів конструкцій, характеристики яких дозволяють не лише смажити, а й коптити м'ясо. Детальніше про них ви дізнаєтеся з нашої статті. /image/data/article/sports/turizm/mangal-koptilnja-3-v-1.jpg" style="width: 600px; height: 400px;" />
Багато хто плутає такі поняття як «гриль», «коптильня», «мангал» і «барбекю», а між цими пристосуваннями є чимало відмінностей. Кожен з них може використовуватися на природі для приготування вишуканих страв, проте розрізняти перераховані поняття необхідно. Отже, що ж вони являють собою:
- Мангал — жаровня, яка має форму короба, виготовленого з нержавіючої сталі, на металевих ніжках. Для приготування м'ясних страв його наповнюють вугіллям, після чого на борти мангалу укладають шампура з шматочками нанизаними м'яса. За рахунок створення високої температури вугіллям м'ясо обсмажується, набуваючи золотистої скоринки. За допомогою мангалу можна приготувати не лише шашлик, а й печені овочі, з яких згодом роблять смачне рагу.
- Барбекю — металева конструкція у формі прямокутника або напівсфери з розміщеними всередині ґратами, що розташовується над вугіллям. Барбекюшниця дає середній жар, тому страви готуються довше. Однак з її допомогою можна приготувати значно більше страв, починаючи шашликом та закінчуючи м'ясними стейками. Більше того, перед обсмажуванням м'ясо не маринується, але в процесі приготування багаторазово поливається соусом.
- Гриль — складна металева конструкція, яка оснащується не лише ґратами, а й великим рожном. Зверху гриль накривається важкою кришкою, за рахунок якої всередині жаровні створюються оптимальні умови для копчення м'яса, картоплі, риби та інших продуктів. Але перш ніж купити мангал або гриль, варто ознайомитися з різновидами жаровень, адже вони відрізняються не тільки розмірами, а й своїми функціональними особливостями.
Відео відгук про гриль-барбекю
Види мангалів
Самий Простий мангал є прямокутною конструкцією з металу з чотирма ніжками. На дно жаровні укладаються розпечені вугілля, які створюють необхідні умови для приготування смачних м'ясних страв. Умовно мангали поділяють на дві категорії: стаціонарні та портативні. Вони можуть бути виготовлені з листової нержавіючої сталі, каменю, товстостінного металу або цеглини. ul>
- Переносний мангал — складається зі збірного контейнера і ніжок, що відкручуються. Це туристичний вид жаровні, яка дуже мало важить і в зібраному стані нагадує звичайну валізу. Мінус такого пристрою — малофункціональність. Виготовляють його з тонкої листової сталі, яка швидко стає непридатною.
- Пересувний мангал — розбірна або нерозбірна конструкція на колесах, виготовлена з нержавіючої сталі. Особливу привабливість має кований мангал, який запросто може стати окрасою дачі. При необхідності його можна легко перемістити в інше місце, що обумовлено наявністю коліс.
- Стаціонарний мангал — масивна жаровня, яка встановлюється на заздалегідь підготовлений фундамент. Вуличний мангал визначають під навіси, оскільки він не розуміється. Для встановлення такого пристрою буде потрібна допомога професійного пічника, який розробить необхідні креслення під стаціонарну конструкцію.
- Автомангал — зручна жаровня з електроприводом, в якій обертаються шампура автоматично. Це сприяє рівномірному підсмаженню м'яса з усіх боків. Як правило, електрошашличниці робляться портативними, що дозволяє готувати смачні страви на електровертелі скрізь, де є можливість підключення до мережі. ua/image/data/article/sports/turizm/stacionarny-mangal-foto.jpg" style="width: 600px; height: 400px;" />
Однією з найскладніших жаровень за своїми конструктивними особливостями вважається мангал з коптильнею. Стаціонарний пристрій складається з декількох частин:
- Топки;
- Димохода;
- Коптильної шафи; < li>Повітрявода.
Мангал коптильня 3 в 1 відрізняється від барбекю та гриля особливостями складання коптильної шафи та наявністю варильної пічки. Топкове відділення розташовується нижче за рівень ґрунту на спеціально встановленому фундаменті. Таку коптильню можна використовувати для копчення не лише окремих шматочків м'яса, а й цілих тушок.
В інтернет-магазині «БудОпт» ви можете замовити мангал з оцинкувальної та нержавіючої сталі за ціною від 297 грн з доставкою по всій Україні післяплатою або по передоплаті.
Види барбекю
Будь-яка барбекюшниця складається з жаровні та встановлених у ній грат. Однак тип палива (газу, деревного вугілля, електрики), що використовується, позначається на конструктивних особливостях пристосувань.
Які види барбекю можна купити:
- Одноразові &mdash ; мобільні конструкції, які складаються з фольгованого піддону з вугіллям та незнімними металевими гратами. Це похідний вид жаровні, яку можна використовувати лише один раз, оскільки після застосування фольга та тонка решітка практично повністю прогорають.
- Переносні — складний вид шашличниці, яка при необхідності забирається у пластиковий футляр. Зручна та портативна жаровня ідеально підійде для літнього пікніка та вилазки.
- Електробарбекю — портативні настільні жаровні із вбудованими електроплитами. Багато моделей оснащуються датчиками управління, завдяки яким можна виставити час обсмажування м'яса, овочів тощо.
- Барбекю-котел — складна конструкція, яка виготовляється з товстостінної сталі з кришкою із чавуну. Барбекю такого типу можна використовувати як духовку, але тільки при закритій кришці.
- Стаціонарні — цегляні або кам'яні барбекю з коптильнею, які найчастіше встановлюють усередині альтанок або під спеціальними навісами. Універсальні жаровні можна використовувати не тільки для смаження, але й для копчення м'ясних продуктів.
- Газові — мультифункціональний пристрій, який поєднує переваги і барбекю, і гриля. Масивні жаровні важать щонайменше 60 кг і передбачають використання не вугілля, а газового балона.
Барбекю — універсальний тип жаровні, яка може використовуватися для приготування різноманітних страв. Постійними клієнтами » є страви з баранини, яловичини, лосося, форелі та овочів.
Інтернет-магазин BudOpt.ua пропонує своїм відвідувачам барбекю вартістю від 1290 грн, гриль-барбекю за ціною від 255 грн, а також недорого гарні набори для гриля та барбекю від 57 грн, куди входять щипці, вилка та лопатка, без яких приготування улюблених страв буде дещо проблематичним.
Види грилів
Грильниця є стаціонарною або переносною установкою, в якій використовуються вугілля, газ або електричні плити. Перш ніж купити гриль, також варто ознайомитися з його основними видами. Як і мангали з барбекю, такі жаровні можуть бути: Цегляними або металевими;
На думку справжніх гурманів для приготування їжі на природі все-таки варто використовувати жаровні на вугіллі. Завдяки диму м'ясо набуває особливого аромату та смакових якостей. Однак ця думка суб'єктивна. Вибираючи підходящу установку, перш за все, потрібно враховувати її функціональність, мобільність і довговічність.
Наш інтернет-магазин радий запропонувати своїм відвідувачам вугільні та газові грилі, грилі-коптильні, грильниці, сітки для гриля та інші цільові товари зі складу у Дніпропетровську та Києві від перевірених постачальників та виробників.При покупці оптом товар відпускається зі знижкою, про яку вам обов'язково повідомить телефонний консультант.