Як зробити складний туристичний каремат: посібник до дії
Кожен любитель активного відпочинку, а тим більше досвідчений турист добре знає, наскільки важливий такий параметр туристичного спорядження як компактність, причому без втрат у бік функціональності, комфортності, зручності та надійності.
Туризм як жодна інша сфера стимулює до практичних винаходів та вдосконалення промислових зразків туристичного екіпірування. Все купити неможливо, та й ціна на різні туристичні девайси найчастіше завищена. Справжній поціновувач злиття з природою, як правило, намагається не тільки економити, а й знаходити вихід із найскладніших непередбачених ситуацій.
Один із головних елементів туристичного спорядження
Одним із найнеобхідніших предметів у рюкзаку мандрівника вважається каремат чи туристичний килимок, він же «пінка». Їх, як правило, випускають у вигляді валика з фіксаторами або без. Килимок кріплять зверху або збоку рюкзака для економії місця в самому рюкзаку. Такий каремат – чудовий винахід хімічної промисловості, він надійно захищає від нічного холоду, що йде від остигаючої землі. Виріб легкий та довговічний. Але саме громіздкість рулону псує враження.
Сьогодні ми розповімо, як рулон перетворити на площину, або як самостійно зробити з рулонного каремату практичну «гармошку».
В якості робочого зразка візьмемо найпоширеніший і доступніший іжевський ізолоновий каремат. Він виготовлений з хімічно та фізично пошитого спіненого поліетилену — пінополіетилену. Він, на відміну від простого ППЕ з незв'язаною молекулярною структурою, має підвищену зносостійкість, більш тонкий, еластичний, стійкий до дії різних хімічних речовин та ультрафіолету. Ізолонові каремати складаються з двох різнокольорових шарів, а товщина кожного з них – 4 мм.
Стандартний розмір пінки 1,8*0,6 м — досить довгий, щоб у згорнутому стані перетворитися на громіздкий рулон. Перше, що потрібно зробити, - це підігнати його під свій зріст. Тобто при необхідності вкоротити килимок до необхідної довжини. Залишки завжди можна пустити в справу — з них виходять чудові теплі устілки, хоби та інші корисні для туризму речі.
З інструментів приготуйте:
- рулетку,
- лезо,
- широкий (15-20 см) і довгий (до 1 м) шматок легкої дошки,
- пару пластикових карток та
- тиски — в цьому полягає секретність технології.
На розгорнутому килимку необхідно зробити лезом неглибокі надрізи — ребра, по яких складатиметься «гармошка». Ширина секції гармошки визначається параметрами бічного кріплення рюкзака чи дна туристичної сумки тощо. Складений каремат повинен максимально вільно поміщатись у підготовлене місце.
Отже, необхідна послідовність дій:
- Розверніть килимок і, озброївшись рулеткою та інструментом, нанесіть розмітку спочатку на один бік каремату, а потім на інший. Розмітка наноситься у шаховому порядку.
Що це означає: якщо ви вирішили розділити каремат на 10 рівних частин, то ширина кожної буде відповідати 18 см. З одного боку килимка ви відкладаєте 18 см - ставите мітку, потім відкладаєте 36 см і ставите наступну мітку так далі ставите решту міток з кроком 36 см. - Перевертаєте килимок і розмічаєте іншу сторону: перша мітка на відстані 36 см і за тим же принципом. Мітки з обох боків килимка повинні бути розташовані по черзі на відстані 18 см одна від одної.
- За допомогою приготовленої дошки, користуючись нею як лінійкою, прокреслюєте строго перпендикулярні лінії за мітками від краю до краю килимка. Перпендикулярність дуже важлива, щоб килимок складався рівно і не мав перекосів у складеному вигляді.
- Прочертивши всі лінії, можна робити надрізи. На цьому етапі і знадобиться пара пластикових карток, з яких можна спорудити щось на зразок будівельного ножа, тільки набагато гостріше. Лезо необхідно під кутом розташувати між картами так, щоб назовні виглядав лише гострий куточок заввишки близько 2,5-3 мм. Картки з поміщеним усередину лезом затискаються тисочками - спеціальний ніж для пінки готовий. Їм зручно робити надрізи без ризику сильно заглибитись та зіпсувати килимок. Обробіть усі зазначені лінії.
- Глибина прорізу не перевищує товщини одного кольорового шару каремату. Тепер можна скласти підготовлений килимок гармошкою. Щоб він не розкладався - придавіть спочатку його якимось важким предметом. Готово.
Є ще один спосіб поділу каремату на секції, щоб потім скласти його як гармошку. Для нього вам знадобиться паяльник:
- За аналогією з попереднім методом наноситься розмітка майбутніх ребер гармошки. Їхню ширину ви також вибираєте з власних міркувань зручності — чим більше ребер, тим більше, але товщі за гармошку.
- По лініях розмітки необхідно зробити прорізи. І цей метод має на увазі виконання їх за допомогою паяльника. Для зручності «жало» інструменту деформують у вигляді плавно зігнутої лапки — площа зіткнення з матеріалом таким чином збільшується, і з'являється можливість контролювати глибину пропалювання.
- Розігрітою лапкою паяльника пропалюєте килимок по розмічених лініях (не забувайте, що наносити їх потрібно по обидва боки килимка в шаховому порядку). Глибина пропалювання 2,5-3 мм. Жодної складності. Тепер по жолобках, що утворилися, складаємо килимок у вже знайому гармошку.
На такий плоский каремат можна просто сідати без розкладання, чого не зробиш, якщо ви маєте справу з рулоном. Геометрія речей при туристичному зборі є вкрай важливою. Плоскі форми з рівними горизонтальними линями займають набагато менше місця, ніж рулони, сфери тощо, тому сьогодні в багатьох спортивних магазинах продаються вже готові каремати-гармошки, правда, вони дорожчі за рулонні. Але, очевидно, додаткові витрати не мають сенсу, цілком можна обійтися і старим карематом, провівши над ним ряд нехитрих маніпуляцій.