0
Мої закладки 0
Порівняння товарів 0
0товарів: 0,00грн. 

Індекс звукоізоляції. Вимірюємо, порівнюємо

Індекс звукоізоляції. Вимірюємо, порівнюємо

Багато хто з нас не замислюється про шкідливий вплив шуму на здоров'я. Відвідування галасливих концертів, прослуховування навушників на повну гучність, постійний гуркіт автомобілів на вулиці. Для нас це буденно, звично. І даремно. Випробовуючи постійний шумовий тиск людина стає нервовим, дратівливим, істеричним. Перебуваючи під постійним шумовим пресингом, у нього можуть проявитися психічні розлади, проблеми із серцево-судинною системою наступити втрата слуху. Адже сучасні технології та матеріали дозволяють вирішувати такі проблеми з мінімальними фінансовими витратами. Наприклад, якщо купити спінений поліетилен можна вирішити відразу три завдання - по тепло-, паро-і звукоізоляції.


 

Що таке шум і як його виміряти?

З позиції фізики шум це набір безладних, хаотичних коливань, який людина сприймає як небажаний. Власне, шум це набір небажаних звуків.  Він має цілком конкретні характеристики, одиниці та методи вимірювання. Вимірюється у децибелах. Людина почувається комфортно, в тиші, якщо рівень звуку знаходиться в межах 20-25 дБ (децибел). Максимально допустимим, відповідно до існуючих нормативів, є звук силою до 85 дБ. При дії на барабанні перетинки звуку з силою від 120 дБ людина відчуває біль.

 Уровни звукового давления

При проектуванні, реконструкції, будівництві будівель та споруд повинні дотримуватися норм СНіП II-12-77 «Захист від шуму», які встановлюють допустимі рівні звуку та вимоги до звукоізоляції приміщень. Але, як показує практика, при приватному домобудуванні, ремонті квартир ці норми не завжди дотримуються. Але хіба можна назвати комфортним житло, в якому прослуховуються звуки сусідської каналізації або долинає вуличний шум? Ні звичайно. Адже існують спеціальні звукоізоляційні матеріали (акустична мінвата, спінений поліетилен, автомобільна шумоізоляція і інші), які ще на етапі пристрою огороджувальних конструкцій здатні повністю вирішити проблему з шумом.
Вимірювання рівня шуму можна зробити кількома способами. Для точного вимірювання використовується спеціальний прилад. - шумомір (фонометр).


 

Прилад для вимірювання шуму - Фонометр

Фонометр

Конструкційно це мікрофон, що приймає звук і передає його на вольтметр із градуюванням у децибелах. Також можна визначити рівень шуму за допомогою фізичних формул, маючи для розрахунку певні параметри.

У будівництві під терміном “звукоізоляція” мають на увазі проведення певних заходів спрямованих на його ослаблення при проникненні через огороджувальні конструкції. Це може бути як збільшення товщини конструкції, застосування спеціальних конструктивних рішень, так і застосування звукоізолюючих матеріалів (спінений поліетилен, акустичні мінераловатні плити, кріплення та хомути зі звукоізолюючими прокладками).

Забезпечити 100% звукоізоляції у житловому приміщенні практично неможливо. Та цього не потрібно. Достатньо, щоб рівень звукового тиску не перевищував показник 30 Дб і людина почуватиметься цілком комфортно.

За своєю природою звукоізолюючі матеріали можуть працювати у двох напрямках - поглинання та відображення. Масивні будівельні матеріали із щільною структурою, такі як цегла, бетон, будівельний камінь, гіпсокартон є звуковідбивними. Пористі матеріали з комірчастою структурою або мати з хаотично розташованими волокнами є звукопоглинаючими. До таких відносяться спінені полімери (пінополіетилен), базальтова вата, пемза, вермікуліт, повсть. Фахівці для найкращої звукоізоляції огорож рекомендують. застосування різних типів матеріалів зі зміною їх товщин. Наприклад, при влаштуванні стіни з гіпсокартону хороший звукоізолюючий ефект дасть укладання з одного боку двох листів, а з іншого трьох. Однокамерний склопакет із двох стекол різної товщини (напр.імер, 6 і 8 мм) шириною 50 мм має більшу звукоізоляцію, ніж двокамерне з однаковою товщиною скла 6 мм і однаковою відстанню між ними 8 мм.

У будівельній акустиці розглядається два типи шумів - повітряний та ударний. Повітряний передається повітрям, ударний - через будівельні конструкції. Захист від першого (гучна розмова, проїзд біля будинку автомобіля) виконується правильною конструкцією огорож, з потрібним індексом звукоізоляції, без щілин.

 

Схема звукоізоляції стін

Типові схеми звукоізоляції цегляної та гіпсокартонної стін

Від ударного шуму (тупіт, падіння предметів на підлогу) захищають демпфуючі прокладки. Наприклад, під бетонну стяжку, лаги дерев'яної підлоги або опори обладнання.

    Схемы звукоизоляции деревянного и бетонного пола

    Схеми звукоізоляції дерев'яної та бетонної підлоги


    Підкладка під плаваючу підлогу для тепло-звукоізоляції приміщень

     

    Індекс звукоізоляції

    Визначальним параметром при виборі будівельної конструкції з урахуванням акустичних вимог є індекс звукоізоляції. Індекс звукоізоляції Rw вимірюється в децибелах та характеризує здатність будівельної конструкції (стіни, перекриття, перегородки) знижувати проходження звуку через неї, зменшувати рівень шуму в сусідньому приміщенні.

    Нормування індексу звукоізоляції огороджувальних конструкцій

    Необхідні нормативні рівні індексу звукоізоляції (індекс ізоляції повітряного шуму) вказані у стандарті СНиП II-12-77 «Захист від шуму» та залежать від типу огородження (стіна, перекриття, двері тощо) та функціонального призначення приміщення. Чим вище значення індексу, тим більшим показником звукоізоляції повинна мати конструкція, що захищає. Наприклад, для перекриттів між кімнатами у дворівневій квартирі індекс звукоізоляції має становити 45 Дб, а для перекриттів між квартирою та рестораном чи кафе знизу – 57 Дб. Повний перелік огороджувальних конструкцій, що нормуються за індексом, зазначений у будівельних нормах.

    Показник індексу звукоізоляції залежить від матеріалів, що використовуються в конструкції. Щільні, повнотілі матеріали, такі як цегла, бетон, гіпсокартон, мають хороші звуковідбивні властивості, тоді як пористі, волокнисті, комірчасті - звукопоглинаючі. Відповідно до конкретних вимог щодо захисту від шуму, можливості та доцільності монтажу, рекомендується підбирати матеріали огорожі. Ось індекси звукопоглинання для деяких видів огорож:

    • цегляна стіна 50 мм - 35 Дб
    • оштукатурена цегляна стіна 230 мм - 49 Дб
    • гіпсокартонна перегородка (товщина листа 12 мм) + мінвата 50 мм усередині - 36 Дб
    • гіпсокартонна перегородка (товщина листа 24 мм) + мінвата 75 мм усередині - 49 Дб
    • склопакет однокамерний зі скла 6 мм, повітряний прошарок 12 мм - 28 Дб
    • монолітні двері з ущільнювачем завтовшки 60 мм - 30 Дб

    Таблиця індексів звукоізоляції

    Порівняння індексів звукоізоляції різних поєднань матеріалів, що захищають конструкцій

    Особливості застосування індексу звукоізоляції в розрахунках

    Індекс звукоізоляції Rw – характеристика, що оцінює захист від шумів побутового походження, у діапазоні частот 100-3200 Гц. Методика розрахунку індексу не враховує появу у будинках потужних джерел НЧ-шумів (домашній кінотеатр), інженерного обладнання (насосів, вентиляторів та ін.). Якщо порівнювати захист від шумів побутового характеру – розмовна мова, звуки телевізора або телефонний дзвінок – показник індексу звукоізоляції, при однаковій товщині цегляної стіни та гіпсокартонної перегородки, вищий у останньої. Але від НЧ-звуків (наприклад, домашнього кінотеатру) краще захистить цегляна стіна. При виборі типу огорожі рекомендується враховувати частоту існуючих та потенційних шумів.

    Рекомендації професіоналів

    На думку фахівців у будівельній акустиці, жоден звукоізолюючий матеріал не здатний повністю вирішити проблему шуму. Якби такий був, достатньо було обкласти їм усі огороджувальні констру.ції та проблему було б знято. Але немає. Занадто багато факторів впливає на зменшення рівня шуму в приміщенні і проблема має вирішуватися комплексно.

    Рекомендації щодо звукоізоляції:

    • вживайте заходів щодо захисту від шуму ще на стадії проектування. Чи не відкладайте на потім. Не вірте словами монтажника, що ми підкладемо ізовер і все буде нормально. Ми завжди так робимо.” Не буде. Фахівців у галузі будівельної акустики не так багато, але саме до них потрібно звертатися, щоб забезпечити собі в майбутньому комфортне, тихе проживання. Забезпечення заходів із звукоізоляції будівельниками-монтажниками, як правило, ґрунтується на досвіді і не завжди враховує появу як нових джерел шумів, так і нових звукоізолюючих матеріалів.
    • при влаштуванні каркасних перегородок з гіпсокартону слід врахувати, що звукоізоляція буде вищою:
      • що більша товщина гіпсокартону
      • якщо огорожа буде виконана з різної кількості шарів гіпсокартону. Наприклад, одна сторона з одного аркуша, інша - із двох.
      • що більша відстань між гіпсокартонними листами
    • Переважно пристрій огорож з більш масивних матеріалів. Чим щільніше стіна, тим складніше звуку потрапити до сусіднього приміщення. Якщо є можливість, рекомендується влаштування перегородок з цегли порожнистої з заповненням порожнин прожареним піском. Для каркасних стін збільште кількість шарів гіпсокартону у обшивці.
    • Більш щільний матеріал є кращим ізолятором, ніж менш щільний. Наприклад, у гіпсокартону звукоізолююча здатність вища, ніж у фанери, МДФ, ОСБ.
    • При будівництві дотримуйтесь герметичності. Усі щілини в місцях примикання конструкцій, у точках кріплення інженерного або електротехнічного обладнання повинні бути закріплені акриловим або силіконовим герметиком.
    • Дослідіть ринок щодо нових матеріалів і технологій у сфері захисту від шуму. Наприклад, купити спінений поліетилен Ізолон  - Вирішення цілого ряду завдань. Матеріал є чудовим утеплювачем, не вбирає вологу. А показник звукопоглинання в 32 Дб дозволяє йому ефективно працювати як звукоізолюючий матеріал.


    +38 (098) 609-53-93, +38 (066) 698-97-94, +38 (093) 246-22-24


    messenger